Harmanpınar Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri

Harmanpınar tarihi bir yerleşim yeridir. Adı Meyre dir.1963 – 64 yıllarında Harmanpınar adını almıştır.Anlatılanlara göre ilk yerleşim yeri şimdi halk arasında HARAN denilen yerde kurulmuştur. 

HARAN ismi ise kurucular arasında yer alan HARUN isimli kişiden gelmektedir.650 Yıllık bir maziye sahip olan Harmanpınar ın Bahatlar / Ferhatlar ve Gündüğün isimli iki mahallesi bulunumaktadır.

BAHATLAR / FERHATLAR MAHALLESİNİN TARİHÇESİ

Bahatlar mahallesi Bahaddin isimli bir kişi tarafından kurulmuştur.Halk arasında bu isme izafeten Bahatlar denmektedir.Bahatlar / Ferhatlar ikisi birlikte telaffuz edilmektedir.

GÜNDÜĞÜN MAHALLESİNİN TARİHÇESİ

 Muhtar Osman Aydemir in anlattığına göre Gündüğün ü ilk kuranlar Seydişehir in Güründüğün köyünden gelen olmuştur.Güründüğün daha sonraları Gündüğün ismine dönüşerek bu ad ile anılmaya başlanmıştır.Harmanpınar belediye başkanı Abdurrahman Kaya ise Gündüğün ün Arasöğüt / Sandı nın yaylası olduğunu daha sonra da Harmanpınar ın bir mahallesi Harmanpınar a bağlandığını söylemektedir.

Rumlar veya Romalılar ın Harmanpınar ve mahallerinde eskiden yaşadıkları söylenmektedir.Bu durumu bazı kalıntılar doğrulamaktadır.

ESKİ ESERLER 

Harmanpınar merkezdeki Ulupınar / Ulumuhar çeşmesinin Rumlardan kaldığı söylenir.Bu çeşme tarihi bir özelliği arz eder.Önünde hala iki aslan heykeli bulunmaktadır.Aslında bu heykeller dört tane imiş.Bozkır Hükümet konağının önüne konmuş uzun yıllar orada kaldıktan sonra konak yıkılınca bu iki heykel Bozkır halk kütüphanesi önüne nakledilmiştir.


Harmanpınar camisi Osmanlılardan kalma bir eserdir.1307 rumi yılında yapıldığı kitabesinde yazılıdır.Bu caminin minare kaidesinin altında Romalalılardan kalma taş kabartması şeklinde bir köşe / Freks halen durmakta ve dikkat çekmektedir.
Gavur asarı denilen yer ise eski bir medeniyetin izlerini taşımaktadır.
Kaynak suyu olarak bilinen Oğulbeyi çeşmesi de tarihi karakteri ile dikkat çekmektedir.Ayrıca halen kullanılmmakta olan iki çeşmede Harmapınar ın tarihi karakterine renk katmaktadır.

Bahatlar / Ferhatlar Bozkır/Seydişehir yolu üzerinde olduğu için şimdi mezarlık sınırları içine kalan Büyük Pelit ağacının yanında bir ses duyarlarmış.Kalp gözü açık olan kişilerin anlattığına göre eskiden bu sesin devamlı olarak Kur an ı Kerim okuduklarını söylemişler.Bu pelit ağacının yanında da bir türbe vardır.Bahatlar yol kenarında bulunan çeşme tarihi bir özellik arz etmektedir.Bu çeşmenin suyunun şifalı olduğu söylenmektedir. Bahatlar merkezdeki çeşme ise çok eskiden beri suyu lezzetli olarak içilmekte ve kullanılmaktadır.


Gündüğün mahallesinde Osmanlılardan kalma rum 1321 cami vardır. Bu camiyi Karacahisarlı ustalar Gündüğün/Kabardıç tepesinden taş getirerek yapmışlardır. Caminin alt kısmında yine Osmanlılar dan kalma tarihi bir çeşme vardır.

ALİÇERÇİ ÇEŞMESİ 

Bu çeşme rumi 1314 yılında Harmanpınar lı Veli Ağa Aliçerçili olan eşi ve anası hayrına yaptırmıştır.

Harmanpınar Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri Harmanpınar Mahallesinin Tarihi ve Turistik yerleri Reviewed by Bozkır Dernekleri on Ekim 20, 2020 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.